prices and portions...
It is obvious that not everyone will have the exact same recipe cost as me. The point of posting the cost information is to give a reference point. It is possible your cost will be higher but it is equally possible for your cost to be lower. Your individual cost will depend on your local market, product availability, current sales, purchasing preferences and willingness to find the best deal in town.
I shop at a different store almost every time I go. It depends on my mood, my needs and, most of all, my laziness. If I am super lazy I will get all of my shopping done at one store which usually means there are a few ingredients that I could have paid less for somewhere else. C'est la vie. The important part is that because of my menu planning, I am still shopping and cooking for super cheap.
SO, just be aware that the prices for my ingredients and recipe totals are going to be general. Your recipe may cost you less, it may cost you more. If you prefer all-natural or all organic, your recipe will cost you more. If you are dedicated to only shopping at small local grocers, then your cost will be more. If you have the time to sift through weekly sales flyers and tool around town buying the lowest price on everything, then your cost will be lower. I'm somewhere in the middle.
The portions I have listed are also fairly general. I know that a man twice my size will eat larger portion sizes. If you feel like you eat a lot, I would go ahead and assume double portion sizes and therefore double the portion price from what I have listed. I base my portions on two things: I am a small woman and I know that as Americans our portion sizes are way out of control already.
Always keep in mind that controlling your portions will also control your spending. Eating more than you need = spending more than you need. Although I don't always follow this concept, I appreciate the philosophy of only eating until you are no longer hungry, not until you are "full". We live in a culture of excess and that habit can be hard to break.
My information is just a guide to show you what is possible. If you are having a hard time getting the same results that I do, just ask for help! You may not realize there is a less expensive, good quality substitute for an ingredient you are currently using.
It IS possible to eat for a whole day on less that what one person normally spends on lunch!
I shop at a different store almost every time I go. It depends on my mood, my needs and, most of all, my laziness. If I am super lazy I will get all of my shopping done at one store which usually means there are a few ingredients that I could have paid less for somewhere else. C'est la vie. The important part is that because of my menu planning, I am still shopping and cooking for super cheap.
SO, just be aware that the prices for my ingredients and recipe totals are going to be general. Your recipe may cost you less, it may cost you more. If you prefer all-natural or all organic, your recipe will cost you more. If you are dedicated to only shopping at small local grocers, then your cost will be more. If you have the time to sift through weekly sales flyers and tool around town buying the lowest price on everything, then your cost will be lower. I'm somewhere in the middle.
The portions I have listed are also fairly general. I know that a man twice my size will eat larger portion sizes. If you feel like you eat a lot, I would go ahead and assume double portion sizes and therefore double the portion price from what I have listed. I base my portions on two things: I am a small woman and I know that as Americans our portion sizes are way out of control already.
Always keep in mind that controlling your portions will also control your spending. Eating more than you need = spending more than you need. Although I don't always follow this concept, I appreciate the philosophy of only eating until you are no longer hungry, not until you are "full". We live in a culture of excess and that habit can be hard to break.
My information is just a guide to show you what is possible. If you are having a hard time getting the same results that I do, just ask for help! You may not realize there is a less expensive, good quality substitute for an ingredient you are currently using.
It IS possible to eat for a whole day on less that what one person normally spends on lunch!
Labels: basics
23 Comments:
At July 21, 2010 at 9:31 AM ,
Anonymous said...
very comprehensive :)
At March 29, 2011 at 6:11 PM ,
Unknown said...
Pardon me if this has been requested before but nutrition information would be very helpful for those of us that are trying to control our calorie intake.
Thanks,
At May 23, 2011 at 9:35 PM ,
Anonymous said...
you can use the recipe generator at sparkpeople.com to figure that out yourself :-D
At October 23, 2011 at 6:00 PM ,
Beth McCurdy said...
What a great blog! Love how you have things broken down in price. I do this in my head a lot! I just love getting a good bargain out of a tasty meal! Bye the way, I'm Beth M. too!
At November 24, 2011 at 10:17 PM ,
Anonymous said...
Love your site! For more information on the changes in available portion sizes and people's perceptions you can visit here:
http://www.divinecaroline.com/22177/49492-portion-size-vs-now
At November 28, 2011 at 10:38 PM ,
Anonymous said...
I just came across blog and I love it! I am SO excited to begin trying some of your recipes as they all look fantastic.
At January 14, 2012 at 8:29 AM ,
Anonymous said...
Thank you for your blog! I am not a huge SALE shopper, but I love to see how much I can save every time I learn to do something in the kitchen. Thanks so much! - Abby
At February 2, 2012 at 3:45 PM ,
Anonymous said...
I love your site, but would really appreciate the nutrional information if at all possible. Watching my budget is important but most important right now is nutritional information as I am trying to cook healthy in order to lose weight! U
At February 13, 2012 at 6:44 PM ,
Krista said...
I'm a college student currently living in the dorms, but next year I'll have my own apartment with a kitchen. I plan on basically living off of this site, I'm so glad I found it. Great job :]
At March 3, 2012 at 3:19 AM ,
Anonymous said...
What a great blog! I absolutely agree that not having much money is not a reason to eat bad food. There is a heap of inspiration here and I'm looking forward to exploring your recipes!
At March 6, 2012 at 11:51 AM ,
healthy lifestyle said...
Ideally, the best way to do grocery shopping is to make a list, find out about all the sales and hit at least 2-3 grocery stores trying not to get distracted by other items. But I hear you, it's not always the case. With our busy lives we do the best we can, right?
At April 10, 2012 at 6:21 PM ,
Kati - Incorporating Color said...
I just found your blog from Pinterest, and I'm LOVING your recipes just from my first read-through. I can't wait to make these!
At May 17, 2012 at 9:31 AM ,
Anonymous said...
I just found your site and this is amazing, I'm in my first apartment now and I've been trying to save money and I really think I'm going to live off this site now! Everything looks delicious, I can't wait to start cooking :)
At May 18, 2012 at 1:48 AM ,
Claire L. said...
Not only are your recipes FANTASTIC but your blog is super well organized and I really like all the pictures!
At May 30, 2012 at 8:31 PM ,
Anonymous said...
new favorite blog. everything i love. eating healthy, on a budget, and making enough for future meals!! I am definitely a firm believer in living in moderation. thank you!
At June 20, 2012 at 1:40 AM ,
mrstoadstool said...
Amazing site! I have found numerous recipes that are simple/cheap and delicious. There is no reason to spend a fortune on groceries just to get a decent meal and this site can help you whether you are new to cooking or an experienced cook. I will definitely be back!
At July 3, 2012 at 9:47 PM ,
Julie said...
You can use couponmom.com to pull up a list of your local store's sale items for the week, and they list if there's a printable coupon or manufacturer's coupon to put with the sale item, saving you more money. And no I'm in no way affiliated with the site, I just love that site and find it super helpful :)
At July 29, 2012 at 1:22 PM ,
lander said...
cheese
At August 28, 2012 at 1:14 AM ,
Sofi Vergara said...
It doesn't matter when it comes on food.
At October 5, 2012 at 12:12 AM ,
Jenn said...
OMG - I am so glad I found this site. YOU ARE MY HERO!!! THANK YOU!!! I, too, am a number cruncher and spend a lot of time looking up recipes and then calculating costs per meal. I appreciate having a WONDERFUL and DELICIOUS resource with SO MANY more ideas than I would have ever thought! THANK YOU THANK YOU THANK YOU!!!
At December 9, 2012 at 8:56 PM ,
Anonymous said...
Love your blog! Thanks for all the steps and pictures! Very helpful.
At March 24, 2013 at 2:04 PM ,
Amanda said...
I've made a few of your dishes recently and this is what I've found: portions for carbohydrates are right on (2 oz pasta, 1 cup white rice, etc). Your protein portions tend to be much higher than I normally eat. For example, your tandoori chicken says it feeds 6 people with 3 lbs of chicken. That's 8 oz of chicken per person, way more than the recommended 4 oz of protein per meal. I fed 8 with 2.5 lbs in that recipe.
Conversely, I have found that I generally like more vegetables than you include. For stir-fry type dishes, 1 bell pepper is enough for 2 servings for me. In the yakisoba, 1 small crown of broccoli won't cover 6 servings for me. It will do maybe 4.
Now, I am lucky and have stores with great prices on produce, so I can eat as many veggies as I want without hurting my wallet. I am also losing weight, so I am careful about my carb/protein ratios and supplement with vegetables. But this has been my overall finding - and I have cooked 5 or 6 dishes from this site in 2 weeks.
At March 24, 2013 at 6:41 PM ,
Beth M said...
Amanda - Cool! It's good to hear that my portions are at least in a similar range as yours :) And about the chicken - keep in mind that suggested portions for meat are usually after they are cooked, so 8 oz. of raw chicken will weigh much less after cooking. Will it be 4 oz? Probably not. I'm sure those portions were still pretty generous :)
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.
Subscribe to Post Comments [Atom]
<< Home