september update
If you hadn't heard, I was a little over budget going into September so I made it my resolution to plan my recipes around things that I already had hanging out in my pantry and freezer. This resulted in a lot of dried grains, legumes and home made breads.
WELL, I'm happy to say that not only was my diet much more healthfy (TONS of fiber) but I cut my grocery budget by almost half! I'm sure that If I were to really scale it back and not focus on coming up with new, fun stuff for the website, I could probably cut it in half again.
So let me give you some numbers because I'm ALL ABOUT the numbers. For the first year of the blog I was hovering around $120/month on groceries. Now, that's making about three fun, creative recipes a week plus my regular breakfast and snack items. Basically, that number is not exactly penny pinching, it's mindful but lax. As the blog grew I became a better cook and started experimenting more with recipes and ingredients. My excitement got the best of me and my grocery bill crept up to $175/month. That's waaaay too much!
Last month, the final count was $98. I'm particularly proud of this final figure because my grocery shopping was done almost exclusively at my local grocery store rather than the big national chains where I used to shop for deep discounts. Also, I did not have access to my favorite produce markets where there was always a large selection of good produce at super low prices. That I miss dearly. The other key to cutting my budget was not cooking more than I needed for the sake of having something fun to post. You may have noticed fewer posts last month and that is why.
Making my own bread was definitely a success and money saver. My favorite was naan because it is super delicious and versatile. The bagels were also awesome and I plan to make more soon! Although the no-knead bread was a life changing experience at first, I am now on the fence about it. I continue to experiment with the recipe to see if I can get it just right but I will most likely post a regular bread recipe soon.
Anyway, I plan to continue this cost cutting venture because this is what the blog was all about to begin with. Cooking is super fun and it's easy for your budget to slip away from you.
FYI: I use Quicken to track all of my spending. I use a super old version from 2003 but plan to upgrade soon. On my version you can break down your receipts into separate categories which is particularly helpful for grocery store rceipts (I don't include household items like toilet paper in my grocery expenses, those go under "household expenses"). Plus there are tons of tools to make charts and reports to easily see your spending breakdown. It's a lot of fun... if you're a geek like me.
There is a wealth of knowledge among the readers here and I love it when everyone shares and we all learn from each other!
WELL, I'm happy to say that not only was my diet much more healthfy (TONS of fiber) but I cut my grocery budget by almost half! I'm sure that If I were to really scale it back and not focus on coming up with new, fun stuff for the website, I could probably cut it in half again.
So let me give you some numbers because I'm ALL ABOUT the numbers. For the first year of the blog I was hovering around $120/month on groceries. Now, that's making about three fun, creative recipes a week plus my regular breakfast and snack items. Basically, that number is not exactly penny pinching, it's mindful but lax. As the blog grew I became a better cook and started experimenting more with recipes and ingredients. My excitement got the best of me and my grocery bill crept up to $175/month. That's waaaay too much!
Last month, the final count was $98. I'm particularly proud of this final figure because my grocery shopping was done almost exclusively at my local grocery store rather than the big national chains where I used to shop for deep discounts. Also, I did not have access to my favorite produce markets where there was always a large selection of good produce at super low prices. That I miss dearly. The other key to cutting my budget was not cooking more than I needed for the sake of having something fun to post. You may have noticed fewer posts last month and that is why.
Making my own bread was definitely a success and money saver. My favorite was naan because it is super delicious and versatile. The bagels were also awesome and I plan to make more soon! Although the no-knead bread was a life changing experience at first, I am now on the fence about it. I continue to experiment with the recipe to see if I can get it just right but I will most likely post a regular bread recipe soon.
Anyway, I plan to continue this cost cutting venture because this is what the blog was all about to begin with. Cooking is super fun and it's easy for your budget to slip away from you.
FYI: I use Quicken to track all of my spending. I use a super old version from 2003 but plan to upgrade soon. On my version you can break down your receipts into separate categories which is particularly helpful for grocery store rceipts (I don't include household items like toilet paper in my grocery expenses, those go under "household expenses"). Plus there are tons of tools to make charts and reports to easily see your spending breakdown. It's a lot of fun... if you're a geek like me.
So, what tips or tricks do YOU have to reduce your grocery budget?
There is a wealth of knowledge among the readers here and I love it when everyone shares and we all learn from each other!
Labels: updates
23 Comments:
At October 4, 2010 at 6:44 AM ,
Lee said...
We share a meal once a week with a nearby family, taking turns at cooking dinner and dessert. Making bigger meals is generally cheaper, and it also means you have more time on the whole (and they say time is money... which is rubbish, but still).
A friend of mine did the same thing when she and her next door neighbour both had babies at the same time. Twice a week one of them would cook enough for both families, and trot over with food to drop off. Great plan.
At October 4, 2010 at 6:51 AM ,
Beth M said...
That is an excellent idea! I also love how it fosters a sense of community which is definitely lacking in our day and age! :D
At October 4, 2010 at 8:03 AM ,
Chris Larson said...
You should check out Mint.com, Quicken bought them around a year ago. It's a free service and it's great for tracking all expenses. It has definitely helped keep my food budget down. I had privacy concerns at first, but I've had 0 issues.
At October 4, 2010 at 8:18 AM ,
Beth M said...
I actually signed up for Mint but for some reason it wouldn't load my bank info (even though it's on the list of banks that should work). After emailing customer service I still couldn't get it resolved so I went back to my old stand by, Quicken. Quicken also has a free online version but it doesn't allow you to split receipts into different categories which is crucial to my budgeting :P
At October 4, 2010 at 8:57 AM ,
Emily said...
I was going to recommend Mint.com as well. We use it to track our expenses. It is actually really fun to use! I wonder why you couldn't register your bank info. That's weird. Maybe try back in a week. We are trying to cook more at home instead of going out to eat so much and I am thankful for your blog and recipes!
At October 4, 2010 at 9:04 AM ,
Lauren {Adventures in Flip Flops} said...
I do this! I live by myself as you do, and I usually make one big entree a week (of which, at least half is frozen) which is usually a soup or stew or pasta and more often than not, vegetarian, and then make something like tuna salad, egg salad, vegetable fiesta salad and homemade bread for lunch (this week I'm upgrading to regular salad...I need a change).
I've found that if I'm really careful, I can usually keep my groceries down to $50/month (but, I do live in Texas in a smaller city....) and eat better than most of my friends.
At October 4, 2010 at 9:12 AM ,
Jenni said...
I use one chicken for three meals - Meal 1: Roast chicken with veggies; Meal 2: Chicken soup w/left over chicken and veggies; Meal 3: Make a chicken stock w/the bones (which I freeze, so that is technically for a future meal, but still). We also have Leftover Night once a week where we eat whatever is leftover from our other meals; we meal plan and make a shopping list and stick to it.
At October 4, 2010 at 9:13 AM ,
ashe mischief said...
I think seeing you drop your grocery bill to under $100/month is amazing and super inspiring-- one reason I'm such a fan of this site. It makes me want to be even more mindful of my shopping, meal planning, and coupon cutting to find a reasonable grocery bill for two food-loving adults...
At October 4, 2010 at 10:06 AM ,
Leslie said...
I was going to make the Naan this weekend. Didn't happen. I have a math quiz and math test to study for. Maybe next weekend!
At October 4, 2010 at 10:36 AM ,
Sara(h) said...
Coupons Coupons Coupons! I make liberal use of them when things are on sale. Getting things that are normally 4-5 dollars for mere pennies is such a thrill! I also shop at a store that allows me to ad-match. It's awesome!
If any folks are new to coupons and would like to know where to start, check out http://thekrazycouponlady.com! (Apologies if it's in bad taste for me to link another blog from this blog.)
Cheers!
At October 4, 2010 at 11:19 AM ,
GoodTam said...
I live alone as well and know that I spend way too much on the monthly food budget. You are awesome and inspiring. Thanks for the great tips and great blog!
At October 4, 2010 at 1:25 PM ,
Anonymous said...
One of my big money savers is making my own "microwave oatmeal" packs. I haven't done the math in ages, but I think it averaged out to $0.25 a pack. And yeah, fiber all the way! Beans, beans beans!!! Huge money saver when you cook with those wonders!!
Congrats! I'm still around $125 a month, but now I'm inspired to find more ways!
At October 4, 2010 at 3:13 PM ,
Brett said...
How many people does your $98 feed in a month? There are three in my household (one's a teenager) and $98 wouldn't go far here.
At October 4, 2010 at 3:35 PM ,
Anonymous said...
Autumn means soup time. Big bang for little moola... Gotta love soup!
At October 4, 2010 at 4:33 PM ,
Anonymous said...
For myself and my husband, I make a weekly meal list with at least one night of leftovers and at least one meatless night. One thing I've learned from your blog is that beans are an inexpensive, healthy alternative to meat, which can get pricey. We really enjoyed the dal nirvana with naan recipe, and I took the leftovers for lunch the next day and it still tasted great. Also, we really like the sweet potato enchiladas. I will definitely make both recipes again and again. Thanks!
At October 4, 2010 at 8:14 PM ,
Lisa@Pickles and Cheese said...
Coupons, making big pots of soup, and eating breakfast for dinner once a week really helps in our house
At October 5, 2010 at 3:48 AM ,
screwdestiny said...
Wow. $98 a month? Seriously? That is so impressive. I eat pretty healthy and my food budget is always anywhere from $250 to $400 a month. I don't know how to cut it. I think one of my problems is I like to eat different things every day...I get bored if I'm eat the same breakfast, the same snacks, etc. over and over again. I do use coupons whenever possible, but there aren't a lot of coupons for whole foods. :-/ I admire your ability to eat well for so cheap.
At October 5, 2010 at 8:10 AM ,
Abi said...
Hi there
I love your blog, it has some GREAT recipes on here. My grocery bill is more in the region of about €400 Euros a month (about $550) a month.. I know that includes what you call household items for cleaning etc, but I am DESPERATE to try and reduce that number lol!!
Thanks for sharing..
Abi
At October 5, 2010 at 9:28 AM ,
Tara S. said...
As for the no knead bread, I too have recently been on the fence about it. My first batch came out amazingly and I was just in awe that I made bread so simply. But the 2nd and 3rd batch have come out duds for some reason and I did't change a thing. Made 2 loaves last night actually and just wasn't impressed with them. Not sure what is going on.
As for the budget, so happy for you that you got it down to $98/month. I too live alone, but my boyfriend is over often and I always struggle to come up with good meals.
Last night we just dealt with what we had in the pantry and ate Cous Cous with Black Beans. Yum! A good easy, fast, go-to meal when needed.
I'm taking a coupon class this month actually to learn more about how the coupon game works. Hoping it helps me!
At October 5, 2010 at 12:48 PM ,
Beth M said...
Thanks for all of the great comments and suggestions everyone!! To clarify, the $98 was feeding just myself :) I think the major reasons it was this low were: I don't mind eating the same thing for 3-4 days in a row, I used a lot of dry grains and legumes which are about half the cost of canned(lentils, white beans), I made my own breads AND I focused on using ingredients that I already had in the freezer or pantry.
If you find your bill super high every month, take inventory of what you have in your kitchen prior to shopping and then plan your meals based on that. If you have veggies are about to expire, make it a point to use them up instead of just letting them rot and tossing them.
It may seem like a lot of work at first but it will become second nature in no time! I promise!
At October 5, 2010 at 2:07 PM ,
Nicole @ OrWhateverYouDo said...
I'm glad to hear that the $98 figure was just for you. We are a household of 6 here, and easily our food budget goes to about $500, sometimes more. I shudder to think of what it will be when all four of my kids (all BOYS!) are teenagers.
At October 5, 2010 at 8:14 PM ,
amberpepe said...
My boyfriend and I do our shopping at two stores, which really helps cut our budget. Certain items, such as tofu, tempeh, and eggs, are cheaper at the local co-op (even at the non-member prices); everything else we get at Publix, the major grocery chain in Florida. The local store also has bulk-bins, which we take advantage of as well for certain things like oatmeal and rice. We do a lot of our menu-planning based on the Publix sale ad (which I seriously get soooo excited about each week), and that also goes a long way to help save some moolah.
Something else we do to save a little is freeze all of our produce scraps (onion and garlic peels and ends, carrot scraps, celery ends, etc.) in a ziploc bag, and then use them to make stock, which we keep in quart sized containers in the freezer. This idea came from the blog thirty bucks a week. It's great because the resulting stock is healthier and better tasting than bullion cubes, cheaper than canned stock, and it uses up something that would otherwise just go in the trash.
Oh, and last thing: we cook up beans by the pound and freeze them as well. That way we don't have to worry about soaking and cooking them when we want a quick meal. Much cheaper than canned and only slightly less convenient.
At October 10, 2010 at 7:30 AM ,
Naomid said...
I try not to eat much meat or dairy. That really keeps the bill down. I spend maybe 6 dollars a week on dried beans, canned beans, and organic eggs as my proteins.
Its fun cleaning the pantry out to save some cash. Good luck.
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.
Subscribe to Post Comments [Atom]
<< Home